2021-2022 Yılı 5.SINIFLAR DYK DESTEKLEME KURS PLANLARI

 2021-2022 Yılı 5.SINIFLAR DYK DESTEKLEME KURS PLANLARI

Okulun açılışından bu güne kademeli olarak gerek liselerde gerekse de ortaokullarda en üst sınıflardan başlayarak alt sınıflara doğru belirli periyotlarda DYK sınıflarının açılması kararlarştırılarak şu ana kadar 5 ve 9.sınıflar hariç okullarda DYK kursları başladı. Hastalıkta aşılanma oranı ve eğitimin ön planda tutulması, okulun kapanacak en son yerler olması sebebiyle eğitimde uzaktan dönemine ara verildi. Hal böyle olmuşken 5.sınıflar ve 9.sınıflar da DYK kurslarının ne zaman açılacağını merak ediyorlar.

Destekleme ve Yetiştirme Kursu yani DYK nedir? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), daha önceki yıllarda bazı okullarda öğretmenler tarafından ücretsiz olarak açılan ya da Halk Eğitim Merkezleri vasıtasıyla düzenlenen kursları yayımladığı bir genelge ile resmi hale getirmiştir. Artık okullarda birçok ders için kurslar açılabilmekte ve bu kurslara ‘Destekleme ve Yetiştirme Kursu’ adı verilmektedir.

Destekleme kurslarında açılan derslere ait planlamalar ve DYK planı: Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının (DYK), örgün eğitim müfredatı kapsamında Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmî internet sayfasında yayımlanan kurslara ait örnek ders planları çerçevesinde yürütülmesi gerekmektedir. Planı yayımlanmayan dersler için o derse giren öğretmen tarafından ders planı oluşturulmaktadır.

DYK Planlarında dikkat edilecekler: Kurs planları hazırlanırken resmi tatiller ile milli ve dini bayram tatillerine kurs konulmamalıdır. Kurslara ait iş takvimi çerçevesinde öğretmen tarafından düzenlenecek ders planları en geç kursların açıldığı haftanın son iş gününe kadar kurs merkezi müdürlüğünce (okul müdürlüklerince) onaylanmaktadır.

Kurslarda önemli değişiklikler: Her bir kurs programına devam edecek öğrenci/kursiyer sayısının 10’dan az, bir kursun sınıf mevcudunun ise 24’ten fazla olmaması esastır. Öğrenci/kursiyer sayısının 24’ten fazla olması durumunda
ikinci grup oluşturulur. Her bir grubun azami sayısı dolmadan yeni grup oluşturulamaz. Ayrıca bir kurs
programı için oluşturulan sınıfların/grupların öğrenci/kursiyer sayılarının 10’un altına düşmediği,
bununla birlikte aynı kurstaki iki sınıfın/grubun toplamının da 24’ü aşmadığı durumlarda
sınıfların/grupların birleştirilmesi yoluna gidilir

Yararlı Buldunuz mu?

İşine ne kadar yaradı, değerlendir.

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam değerlendirme 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın