Abalone Oyun Kuralları Online Abalone Oyna

 Abalone Oyun Kuralları Online Abalone Oyna

Oyuncular rakiplerinin 6 topunu da oyun alanından çıkaran ilk oyuncu olmaya çabalarlar. Kuralları basit olup çok kısa bir sürede öğrenilebilir:
• Bir seferde bir, iki veya üç topu itebilirsiniz.
• Toplarınızı tek çizgi halinde veya yana doğru bir adım itebilirsiniz. 
• 2 top rakibinizin 1 topunu, 3 top 1 veya 2 topunu itebilir. Ancak eşit sayılardaki toplar birbirini itemez (Örneğin: 1 top 1 topu, 2 top 2 topu, 3 top 3 topu itemez)

Online Abalone Oyna

Abalone oyununun kuralları

Hareket ettirme

Oyunu her zaman siyahlar başlatır. Aşağıda görülen standart açılış dizilimidir. Beş taş arkada altı ortada 3 taş ise öndedir. Oyunda taşlar 3 şekilde hareket ettirilebilir:
Tek bir taşı en yakınındaki bir deliğe
İki veya 3 taşı çizgisel bir yöne
İki veya 3 taşı kendilerinin yan taraflarına (taşlar aynı yönde hareket ettirilmelidir)
Hamle yapılır iken taşlar bir delikten çok hareket ettirilemezler. Hamle sırasında her oyuncunun sadece bir adet(rakip oyuncunun taşını oyun alanının dışına itse dahi) hamle hakkı vardır.

Rakip oyuncunun taşlarını ittirme (Sumito)

Eğer aynı çizgi üstünde bir oyuncunun taşları öteki oyucunun taşları bitişikse ve rakip oyuncunun taşından bir ya da iki çok taşı varsa bu durumda taşı çok olan oyuncu rakibinin taşlarını bir deliği geçmemiş olacak şekilde itebilir; bu hamleye Sumito denir. Sumitonun olması için rakip oyuncunun taşlarının arkasında bir adet boş delik bulunması lazımdır. Sumito sadece çizgisel yönde olabilir yatay şekilde olmaz. 3 (üç) adet Sumito vardır:

2-1 Sumito: Kendi 2 taşınızla rakibin bir taşını itersiniz

3-1 Sumito: Kendi 3 taşınızla rakibin bir taşını itersiniz

3-2 Sumito: Kendi 3 taşınızla rakibin 2 taşını itersiniz

Eğer rakip çizgisel yönde 3 veya daha çok taş dizmişse bu taşları rakibin dizmiş olduğu yönde itemezsiniz. Abalone?de aynı anda en çok 3 taş hareket ettirilebilir.

Abalone Oyununu Kazanmak İçin Taktikler

  • Toplarınızı daha çok 2’li ve 3’lü şekilde muhafaza edin. Tek kalan toplar savunmanız açısından size dezavantaj oluşturur.
  • Toplarınızın bir kısmını platformun ıssız köşelerine taşımak doğru bir strateji değildir. Aynı renk topları çok dağıtmamaya çalışın.
  • Rakibi altıgen platformun köşelerine sıkıştırmak iyi bir stratejidir. O an toplarını dışarı atamasanız da her zaman bir potansiyel sunar size.
  • Hücuma değil daha çok defansa yönelirseniz kazanma şansınız artar.
  • Böl ve fethet stratejisi bu oyunda da ana strateji olmalı. Siz toplarınızı olabildiğince bütün halinde tutup rakibin toplarını dağıtmasını sağlamalısınız.

Yararlı Buldunuz mu?

İşine ne kadar yaradı, değerlendir.

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam değerlendirme 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın