Aday Öğretmenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

 Aday Öğretmenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Yeni atanan öğretmenler ilk yıl aday öğretmen statüsünde olup adaylıkları kaldırılana kadar dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Aday öğretmenlere okul müdürü tarafından öncelikle bir danışman öğretmen görevlendirilmektedir. Ağırlıklı olarak danışman öğretmen ve okul müdürü ile çalışmalar yapan aday öğretmenlerin ilk yıl doldurmaları gereken dosya dokümanlar bulunmaktadır.

İlk 60 İş Günü

Aday öğretmen atandığı haftadan sonraki ilk pazartesi günü ile birlikte MEB tarafından belirtilen iş-işlemleri yaparak dosyalamaya başlamalıdır. Dosyalayacağı evraklar aslında formlar olup bu formların doldurulmasında gözlem yapacak, film izleyecek, kitap okuyacak, okul içi ve dışı çalışmalar yaparak bu çalışmaları forma işleyecek.

Aday öğretmenin yapması gereken iş-işlemler Pazartesi günleri okul müdürü ve danışman öğretmen tarafından Form 1’e işlenecek, aday öğretmen de bu formdaki yapılması gerekenleri yaparak gerekli formları her hafta düğzenli olarak dosyalayacak.

Aday öğretmenin dosyasında bununla birlikte dersine girdiği sınıflara ait yıllık planlar, dersinin günlük ders planları, zümre toplantı tutanakları ve sınıfı varsa diğer evrakların birer örnekleri de bulunacak.

İlk 60 iş gününü dolduran aday öğretmene danışman öğretmeni, okul müdürü ve daha sonra da müfettiş bu dosya evraklar ışığında notlar verecek. Not kriterlerinde ağırlıklı olarak planlama ve planladıklarını uygulama bölümü olduğu için aday öğretmen dosyası idare ve özellikle de müfettişler tarafından kontrol edilmektedir.

İlk 60 iş gününden sonra dosya tutmaya devam edilecek. 120.iş gününden sonra ikinci notunu da alacak olan aday öğretmen daha sonra sınavlara katılma hakkına erişecek. Bu yüzden aday öğretmenin atandığı ilk yıl düzgün, planlı bir çalışması olmalı ve dosyalama konusunda sıkıntı yaşamamalıdır.

Yararlı Buldunuz mu?

İşine ne kadar yaradı, değerlendir.

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam değerlendirme 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın