EBA Puan Sistemi ve Puan Kazanma

 EBA Puan Sistemi ve Puan Kazanma

EBA DÖNEM PUANI:EBA Dönem puanı kullanıcının o eğitim öğretim yılı içerisinden EBA üzerindeki etkileşim, paylaşım ve diğer nedenlerden aldığı puanı içerir.

2020-2021 yılında eba puanlamada güncellemeye gidildi. Buna göre düzenli girişlerde günlük 1 puan kazanılabiliyor. Raporlar genel performans raporları 5’ten 1 puana düşürüldü. Bireysel raporlar ve çalışma takibi raporları da 2 puan olarak belirlendi. Raporlar bölümündeki genel performans, bireysel çalışma ve çalışma raporlarında sınır olarak da günlük en fazla 3 sınıf olarak belirlendi.

EBA son güncellemesi ile birlikte öğretmen ve öğrencilere aktivitelerine göre puan vermektedir. Bütün öğrenci ve öğretmenler başlangıç olarak 1 puan il kullanıma başlamışlarsa da aşağıda belirtilen durumlara göre puanlar puan bölümüne işlenmektedir.

Masaüstü bilgisayardan girilmesi durumunda sol üst profil fotoğrafınızın altında veya Sağ üstte profil resminizin orda bulunan bağlantıdan PROFİLİM kısmına girerek puanlarınızı görebilirsiniz.

PUAN KAZANMA DETAYLARI

Giriş Yapma: Düzenli olarak giriş yaptıkça puan kazanabilirsiniz.
 Öğrenci Portfolyosuna Katkı: Öğrencilerinizin akademik başarılarının yanı sıra katıldıkları projeleri ve ders dışı sosyal aktiviteleri paylaşabildikleri Portfolyo’lara yaptığınız katkılardan puan alabilirsiniz.
 İletişim İşbirliği: “Sayfam” alanında, öğretmen arkadaşlarınızla ve öğrencilerinizle iletişim hâlinde olarak eğitsel iş birliği ortamına katkı sağlayabilir, aynı zamanda puanlarınızı artırabilirsiniz.
 İçerik: İçeriklerde inceleme yaptıkça puanlarınızı artırabilirsiniz.
 İçerik Üretimi Sistemi: İçerik üretimi yapıp öğrencilerinizle paylaştığınızda puan kazanabilir, bu içeriklerin moderasyondan geçmesi durumunda puanınızı yükseltebilirsiniz.
 Öğrenme Yönetimi Sistemi: Öğrencilerinizle çalışma, sınav, ders listesi paylaştıkça ve öğrencilerinize ait raporları görüntüledikçe puan kazanabilirsiniz.

Yukarıda sayılan hususlarda puanlar kazanabilirsiniz. Anket oluşturmanız, tartışma başlatmanız, yorum yapmanız puanlarla değerlendirilmektedir. Bununla birlikte öğrenci takibi de sizlere puanlar kazandırmaktadır. Sol menüdeki raporlar bölümünden Genel performans raporları kısmına girdiğinizde sınıflarınız listelenecektir. Burada takibini yaptığınız her sınıf için 5 puan kazanırsınız. Aynı sınıftan tekrar puan kazanabilmeniz için 24 saat geçmesi gerekmektedir.

Bireysel Çalışma raporları bölümünden dersinizi seçerek girmiş olduğunuz sınıflara tıklayın. Her sınıf kontrolü yine 5 puan kazandırmaktadır. Aynı sınıftan tekrar puan kazanabilmeniz için 24 saat geçmesi gerekmektedir.

Çalışma raporları bölümünde öğrenci bazlı sekmesinde sınıflarınızdan her öğrenci kontrol etmenizde 1 puan kazanabilirsiniz. Aynı öğrenciden tekrar puan kazanabilmeniz için 24 saat geçmesi gerekmektedir.

Tabi guruplar bölümünden sınıflarınızı eklemeyi unutmayın. Yukarıdaki durumlar gibi pek çok aktivitenizde puanlar puanınıza dahil edilmektedir.

Özetleyecek olursak öğretmenlerin Eba sisteminden puanlarını artırmaları için;
1-Raporlar bölümü>Genel Performans raporları
Bu bölümde eklemiş olduğunuz her sınıfı günlük kontrolde 5 puan kazanırsınız. 10 sınıf varsa günlük 50 puan.
2-Raporlar bölümü>Çalışma Raporları
Burda gönderdiğiniz çalışmaların takibini yapabilirsiniz. Her şubeye ait herhangi bir raporu görüntülemeniz 3 puan. 10 şube varsa günlük 30 puan.
3-Raporlar bölümü>Çalışma Raporları>Öğrenci Bazlı
Burada sınıfları seçerek altta öğrencileri listeleyebilirsiniz. Her bir öğrenciye ait raporu görüntülemek için öğrenci ismine tıklamanız yeterli. Her bir öğrenci kontrolü 1 puan. 200 öğrenci varsa günlük 200 puan.
4-SORU ve SINAV SİSTEMİ BÖLÜMÜ>Eba Soruları
Bu bölümde EBAda sınıflar bazında oluşturulan soruları görebilirsiniz. Soruları seçerek sınıflar bazında kendi sınavınızı oluşturabilirsiniz. 20 soruluk bir sınav için 30 puan vermektedir. Her sınıf düzeyinde günlük sınav hazırlayarak puan alabilirsiniz. 5-6-7-8 4 sınıf günlük toplam 120 puan.
5- İÇERİK Bölümü > İçerikler > Eba içerikleri
Her bir içeriği görüntüleme(pdf) veya tamamlama 1 puan.
6-İçerik Gönderme: Şube basında gönderdiğiniz içeriklerden 4 puan alırsınız. Aynı şubeye 1 den fazla içerik göndermelerde puan verilmemektedir. 10 şubenize içerik gönderirseniz 40 puan kazanırsınız.
7-DİĞER
Ders izleme, özet pdf leri kontrol etme, soru ekleme gibi detaylara da sistem puan vermektedir. Uzaktan eğitiminiz mevcutsa her bir videoyu izlemenizde puan eklemektedir. Günlük giriş yapmanızda puan vermektedir.
8-SON OLARAK
Gruplar > Sınıflar bölümünden okulunuzdaki bütün şubeleri ekleyebilirsiniz. Dersinize girdiğini, kursa girdiğiniz veya takip etmek istediğiniz herhangi bir sınıfı ekleyebilirsiniz. Rapor görüntülemede buradaki niceliksel çokluk size puan olarak döneceği için ekleyebilirsiniz.
Puanları genellikle anlık olarak vermektedir ama bazen sistemsel olduğunu düşündüğüm nedenden dolayı gecikmeli verebilmektedir.

Yararlı Buldunuz mu?

İşine ne kadar yaradı, değerlendir.

Ortalama Puan 3.7 / 5. Toplam değerlendirme 18

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın