Okullarda Norm Kadro Sayıları Nasıl Belirlenir?

 Okullarda Norm Kadro Sayıları Nasıl Belirlenir?

Okulunuzda kaç matematik öğretmeni var? Bir sonraki yıl şube sayısı azalması ihtimalinde bu sayıda değişme olacak mı? Okulda bulunan bir branşa ait öğretmen sayısı nelere bağlı gibi soruların cevaı norm kadro belirleme işiyle doğru orantılıdır. Bir okulun ihtiyacı olan bir branş öğretmeni için o okulda kaç normun açılacağı okulda bulunan şube sayılarıyla doğrudan ilişkilidir. Başka bir deyişle o okulda haftalık olarak kaç saat bir branşa ihtiyaç duyuluyor sorusunun cevabı o branş için gerekli normu da ortaya çıkarmaktadır.

Yukarıdaki bilgiler ışığında ve yönetmelik çerçevesinde norm kadro sayısı hesaplanırken okuldaki o branşa ya da alana ait toplam ders saati sayısı dikkate alınır. (Şube sayısı haftalık ders saatini etkileyeceğinden önemlidir) Branş öğretmenleri için norm hesaplanırken;

  • 6-31 saate kadar 1,
  • 31-42 saate kadar 2,
  • 42’den fazla olması halinde her 21 saat için 1 norm verilir.

Örnek vermek gerekirse A okulunda 8 şube var. Bir şubede haftalık okutulan matematik saati 5. 8 şubede toplam 40 yapar. Bu yüzden 8 şubeli bir ortaokul için 2 matematik öğretmenine ihtiyaç vardır.

Başka bir örnek vermek gerekirse şubelerde beden eğitimi saati haftalık 2 saattir. Seçmeli beden eğitimi olmayan 16 şubelik bir okul için haftalık ders saati 32 olduğundan beden eğitimine 2 norm kadro verilir. Ama diğer yıl bu okulda seçmeli olarak yine beden seçilmeyip şube sayısı 15’e düşecek olursa haftalık ders saati 30’a düşeceğinden beden eğitimi norm kadro sayısı 1’e düşecek ve varsa 2.öğretmen norm fazlası olacaktır.

Yukarıda örneklerde de belirtildiği gibi seçmeli dersler norm kadro belirlenmesinde hesaba katılmaktadır. Seçmeli dersler de dikkate alınarak okullardaki norm kadro hesaplamaları modül üzerinden yapılmaktadır.

Yararlı Buldunuz mu?

İşine ne kadar yaradı, değerlendir.

Ortalama Puan 0 / 5. Toplam değerlendirme 0

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın