Sağlık Meslek Lisesi LGS Puanıyla mı Alıyor?

 Sağlık Meslek Lisesi LGS Puanıyla mı Alıyor?

Sağlık meslek lisesi tercih edecek ortaokul mezunlarının en çok merak ettikleri konulardan biri de Sağlık Meslek Liseleri. Sağlık Meslek liseleri puanla mı alıyor? Sağlık Meslek Lisesi LGS Puanıyla mı Alıyor? yoksa başarı puanıyla mı yerleşiliyor.

Sağlık meslek liselerinden mezun olduktan sonra isterseniz sağlık alanında özelde veya KPSS ile devlette çalışabilirsiniz. Sağlık Meslek Lisesi mezunları hangi bölümleri tercih edebilir? Sağlık meslek lisesinde seçebileceğiniz ve bu alanda ilerleyebileceğiniz bazı bölümler bulunmaktadır:

 • Hemşire yardımcılığı
 • Ebe yardımcılığı
 • Tıbbi Sekreterlik
 • ATT (Acil Tıp Teknisyenliği)
 • Sağlık bakım teknisyeni
 • Anestezi Teknisyenliği
 • Diş Protez Teknisyenliği
 • Laboratuvar Teknisyenliği
 • Radyoloji Teknisyenliği
 • Çevre Sağlığı Teknisyenliği
 • Ortopedi Teknisyenliği

Sağlık Meslek Lisesi Başarı Puanı

Yukarıdaki bölümleri liselerde seçiyorsunuz. Öğrenciler okulda bu bölümlerden herhangi birini seçtikten sonra 11. sınıfta bu alanlardan birinde eğitim göremeye devam etmektedir. Bu şekilde eğitimler devam ederken; 12.sınıf olan son sınıfta öğrenciler sağlık ocağı ve hastane gibi sağlık kurumlarında haftada 3 gün olmak üzere staj görürler. Peki sağlık liseleri LGS puanıyla mı alıyor, puansız alan sağlık meslek liseleri var mı?

Öncelikle şunu belirtelim ki sağlık meslek liseleri de puanla öğrenci kabul etmektedir. Ama sağlık meslek liseleri nitelikli olmayıp öğrenci başarı puanına göre öğrenci almaktadır. Yani sağlık meslek liselerini tercih etmek için LGSye girmenize gerek yok. Bulunduğunuz ildeki sağlık meslek liselerini tercih edebilirsiniz. Fakat az önce de belirttiğimiz gibi ortaöğretim başarı puanınıza göre yerleşme durumunuz olacaktır.

Hemşire Yardımcısı Ne İş Yapar?

Sağlık meslek lisesi mezunlarının kazandığı unvanlardan biri olan hemşire yardımcısı, bu liselerde okutulan bir bölüm olan hemşire yardımcılığı programından mezun olunması ile kazanılan bir unvandır. Hemşirelerin nezaretinde hastanelerde çalışabilecek olan hemşire yardımcıları, hastaların günlük yaşamlarını idame ettirmelerini, beslenme programlarının takibini, kişisel bakım ve temizliğini ve sağlık birimlerine ulaşımlarını denetler ve bu konuda hastalara yardımcı olur.

·         Sağlık Bakım Teknisyeni Ne İş Yapar?

Sağlık bakım teknisyenliği programını okuyarak bu bölümden mezun olan sağlık bakım teknisyenleri, sağlık kuruluşlarındaki teknikerlere yardımcı olmak üzere eğitim görürler. Türlü teknik işleri de beraberinde çalışan tekniker ile birlikte yapacak olan sağlık bakım teknisyeni aynı zamanda hastalarla birebir ilgilenerek onların günlük yaşam aktivitelerini, beslenmelerini ve ulaşımlarını da takip etmekte ve onlara yardımcı olmaktadır.

·         Ebe Yardımcısı Ne İş Yapar?

Ebe yardımcılığı programını bitirerek ebe yardımcısı unvanını kazanan kişiler, hastanelerde çalışan ebelerin nezaretinde onlara yardımcı olarak çalışmaktadırlar. Ebelerle birlikte doğuma girerek onların verdikleri görevleri yapmakla yükümlü olan ebe yardımcıları aynı zamanda doğum öncesinde ve sonrasında anne adaylarının beslenmelerini takip etmek, günlük aktivitelerine yardımcı olmak, kişisel bakımlarını ve temizliklerini gerçekleştirmek ile de yükümlüdür.

Sağlık Meslek Lisesi’nden mezun olmuş öğrenciler üniversite için kendi bölümleriyle alakalı bir bölüm seçmeleri halinde ek puan alacaklar ve bu sayede daha yüksek puanla daha iyi okullarda okuma imkânı kazanacaklardır. Ancak verilen diploma, aynı zamanda lise diploması olduğundan dolayı mutlaka sağlık sektörüyle alakalı bir bölüm okumak zorunda değildirler. Üniversite sınavına girerek istedikleri bir başka bölüm ile ilgili puanı tutturmaları halinde, sağlık sektöründen olmayan bir bölümde de okuyabilirler ve istedikleri mesleği yapmaya hak kazanırlar. Burada tek sıkıntı şu olmaktadır ki sağlık meslek lisesinde matematik Türkçe gibi derslerin haftalık süreleri az olduğu için farklı bir bölümde üniversiteye gitmeleri için biraz daha fazla çalışmaları bu eksikliklerini gidermeleri gerekmektedir.

Yararlı Buldunuz mu?

İşine ne kadar yaradı, değerlendir.

Ortalama Puan 4.7 / 5. Toplam değerlendirme 3

Şu ana kadar oy yok! Bu yazıyı ilk değerlendiren siz olun.

Yapılan Yorumlar
 • Sağlık Meslek Lisesi Dikkat Edilecekler dedi ki:

  Özellikle kız öğrenciler için en uygun bölümlerden bir tanesi. Başarı puanı çok yüksek olmayanlar tercih edebilir genellikle bir sağlık meslek lisesi gelmekte ama lise hayatı boyunca günlük olarak derslerle ilgilenilmesi tekrar çalışmalarının yapılması gerekiyor. Yapılmaması durumunda ilk sınıftan sınıfta kalanlar oluyor, sağlık bu şakaya gelmez.

Bir Yorum Yapın